Bilişim & Elektronik

Elektronik ve Bilişim Teknolojileri Alanı Öğretmen ve Öğrencilerinin Bilgi ve Doküman Paylaşım Noktası

KLAVYE VE MOUSE

Merhaba arkadaşlar;

İlk tecrübem olacak olan bu makalemde sizlerle belki de bilgisayar da kullandığımız en önemli araç olan “Klavye ve Mouse” hakkında bilgi ve görüş alış verişi yapacağız.

Günlük hayatta bir bilgisayar başında olduğumuz sırada en çok kullandığımız, hep elimizin altında olan donanımlar olan, erişim, kolaylık ve rahatlığımız için bize yardımcı olan en büyük araçlardan biri olan Klavye ve Mouse hayatımızda bu kadar yer edinmişken hakkında edinebildiğimiz kadar bilgi edinmemiz,,etraflı ve yeterli düzeyde bilgi sahibi olmamız gereklidir kanaatindeyim…

klv3

                              “F” ve “Q” KLAVYE TUŞ DİZİLİMİ 

Öncelikle sizlere klavyenin ne olduğu hakkında biraz bilgi vermek istiyorum: Klavye bilgisayar ile iletişim kurmamızı sağlayan genellikle üzerinde 101-102 tuş bulunan bir giriş birimidir. nümerik tuşlar, Alfa (Nümerik) tuşlar, Fonksiyon Tuşları, Yön tuşları, Kilit tuşları Klavye üzerinde dizayn ve düzen içinde sıralanmıştır.

Bilgisayar klavyeleri tuş dizilimine göre Q ve F olmak üzere ikiye ayırır. Q Klavye “Q” tuşu ile başlar F Klavye ise “F” tuşuyla başlar. Günümüzde en yaygın olarak kullanılan Q klavyedir. Nedeni şudur; Q klavye İngiliz dilinin F klavye Türkçe  dilinin yazım ve dilin kullanım kolaylığına uygun olarak üretilmiştir. F klavyeyi 1925 yılında İhsan Yener bulmuştur. Q klavyeyi ise ABD’li mucitlerden bir tanesi olan  “Christopher Latham Sholes” bulmuştur.

ÖRNEK BİR “Q” KLAVYE:

klv1 Klavyeler kablolu ve kablosuz olarak kullanılmaktadır. Kablosuz olan klavyeler kullanım rahatlığı acısından tercih edilenler listesinde 1 numaralıdır.

klv2

 

Şimdide fare ile ilgili biraz bilgi vererek farenin hayatımızda ne kadar önemli bir yer kapladığını biliyoruz. Mouse ekranda sağa yatık bir ok şeklinde Mo1görünür ve buna bilgisayar terminolojisinde imleç adı verilir. Mouse bilgisayara herhangi bir komut vermemizi kolaylaştırır. Mouse işaretleme,tıklama ve sürükleme işlemlerini yerine getirir. Mouse Oyunlar için geliştirilmiş,  ve lazer fareler olmak üzere 2 bölümden oluşur.Oyunlar için geliştirilen fareler bizim oynadığımız oyuna daha iyi adapte olup oyunda istenilen bilgiyi normal bir fareye göre daha hızlı ve pratik olarak yapmamızı sağlar.

Mo2

Lazer fareler ise optik fareler ile karşılaştırılırsa tarama özelliği lazer sensörleri  ile daha hızlı sürede yapılır.Optik farede ışığa duyarlı ve toplu olanları vardır.Günümüzde ikisi de yaygın olarak kullanılır.Mo3

Fareler  kablolu ve kablosuz olmak üzere hayatımızda yer tutmaktadır.Her iki türlüde kullanımı yaygındır günümüzde son zamanlarda kablosuz fareler kablolu farelere göre daha rahat kullanımı olduğu için son zamanlarda kablosuz fareler ve bluetooth ile kullanılır.

T 10 – A  Baver EVGİ

Comment

*