Bilişim & Elektronik

Elektronik ve Bilişim Teknolojileri Alanı Öğretmen ve Öğrencilerinin Bilgi ve Doküman Paylaşım Noktası

MONTAJ (TOPLAMA) BİLGİSAYARLAR

Son yıllarda oldukça talep gören, piyasada toplama olarak adlandırılan bilgisayarlar gerçekte montaj bilgisayarlar…  Toplama tanımı, sanki kullanılmış parçaların bir araya getirilmesi gibi hoş olmayan bir anlamı çağrıştırıyor. Oysa bütün parçaları ithal ve bu parçalar bir araya getirilip isteğe uygun bir bilgisayar toplanmış oluyor.

eee        Aslında toplama bilgisayar almak iyi midir? Sorusunun bir cevabı yok. Markalı bilgisayarlar genellikle kullanıcının istek ve ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılamadığı için, toplama bilgisayar edinme yoluna gitmemiz daha uygun olabiliyor.

Ancak bilgisayar toplamadan önce kendimize bazı sorular sormak ve ihtiyaçlarımızı tam anlamıyla düşünmek gerekiyor…

Bilgisayar toplamadan önce kendimize bu bilgisayar ne için kullanılacak? Profesyonel çizim ve çalışmalar için mi yoksa daha basit uygulamalar için mi sorularını sormamız gerekiyor. Çünkü bilgisayarlar toplanma amacına göre farklı donanımsal özelliklere ihtiyaç duyuyor. Hangi bilgisayarlar ne tür donanım yapısı gerektirir? Sorusuna gelecek olursak kesinlikle her amaç için farklı özelliklere sahip oluyorlar.

Örneğin bir oyun bilgisayarı ile ofis bilgisayarının karşılaştırılmaması gerekiyor… Bir oyun bilgisayarında i5 ve üzeri bir işlemci yonga seti tercih edilmeli, ekran kartı kalitesi yüksek olmalıdır. Aksi halde oyundan istenen verim alınamıyor. Bir ofis bilgisayarında ise RAM’ın yeterli olması uygundur. Sıcaklık, sürekli çalışma gibi etkenleri de sayacak olursak kasa içinin geniş olması gerekiyor. Ayrıca uygun fiyata bilgisayar toplamak için iş kullanıcının bilgi ve tecrübesine düştüğü için, kullanıcımızın da; bilgisayarlar hakkında yeterince bilgi toplayıp araştırma yapması gerekiyor…

                                                                         T 10A                          Ayyüce TEMİZSOY  

Comment

*