Bilişim & Elektronik

Elektronik ve Bilişim Teknolojileri Alanı Öğretmen ve Öğrencilerinin Bilgi ve Doküman Paylaşım Noktası

Bilgisayar ve İnternet

Amerika da iki bilgisayarın askeri amaçlı olarak bilgi alış verişinde bulunmasıyla başlayan ve bu sayede keşfedilen İnternet, İngilizce international network yani  “uluslararası ağ” anlamına gelen kelimelerin kısaltılarak birleştirilmesinden türetilmiştir.

İnsanların birbiri ile iletişim kurduğu, bilgi değişimi yaptığı pek çok yararlı bilginin bir tuş kadar yakın olduğu dev bir kütüphanedir internet.  80’li yıllarda ve 90’lı yılların başında “bilgisayar” sözcüğünü duyduğumuzda birçoğumuzun aklına Sadri ALIŞIK’IN Turist Ömer filmindeki gibi her sorulan soruya cevap veren, her şeyi bilen bir makine gelmekteydi. 90’lı yılların sonlarına doğru bilgisayar yaygınlaşıp okullarımıza evlerimize girmeye başladığın da bunun böyle olmadığını tabiri caiz ise bilgisayarın aslında aptal bir kutu olduğunu, bilgisayardan ancak ona yüklediğimiz bilgiyi öğrenebildiğimizi anladık. Daha sonraları ise internet teknolojisinin gelişip yaygınlaşması ile dünyadaki bütün bilgisayarlar internet aracılığı ile birbirine bağlanması, her alandaki bilginin dünyadaki tüm bilgisayarlarca paylaşılmasını sağlamıştır. Arama motorlarının, Konu Kataloglarının ve Konu Rehberlerinin keşfi ve kullanımının yaygınlaşması her türlü bilgiye kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabilmemizi sağladı. Böylelikle bu sürecin sonunda bilgisayar Sadri ALIŞIK’IN filmindeki gibi her sorduğumuzu cevaplayan bir makine haline geldi. Son yıllarda internet, her türlü bilgiye hızlı bir şekilde erişilmesini sağlamasının yanında evden alışveriş, bankacılık hizmetleri, radyo ve televizyon yayınları, günlük gazete servisleri gibi birçok uygulamaları ile hayat kolaylaştırıcı bir teknoloji olmuştur. Bir yere gidecek olsak o yer hakkındaki bilgiyi internetten öğreniriz. Veya bir ürün satın alacak olsak o ürünün fiyatını, özelliklerini, alternatiflerini önce internetten araştırırız. Bu şekilde internet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. İlk başlarda sadece okullarda, bankalarda, kamu kurum ve kuruşlarında yaygın olan bilgisayar ve internet kullanımı giderek yaygınlaşarak son yıllarda televizyon gibi her evin olmazsa olmazı haline gelmeye başladı.

Tabi ki internet teknolojisinden yararlanmak için internet bağlantısının yanında öncelikle bir bilgisayar edinmek gerekmektedir. Yazımın bundan sonraki bölümünde bilgisayar satın almak isteyen kişilerin sıkça sorduğu bazı sorulara yanıt vermeye çalışacağım.

 Nasıl bir bilgisayar almalıyım?

Bilgisayar satın almak isteyenlerin sıkça sorduğu soruların başında; Ne marka bilgisayar almalıyım? Toplama bilgisayar mı alayım marka bilgisayar mı? Bir bilgisayar kaç paradır? En ucuz nereden alabilirim? Dizüstü bilgisayar mı alayım masaüstü bilgisayar mı?

Bu sorulara yanıt vermeden önce bilgisayarla ilgili bazı kavramları bilmek gereklidir. Piyasada adı sıkça geçen onlarca bilgisayar markası mevcuttur Vestel, Arçelik, Casper, Escort, Dell, Acer, LG, Exper, vs…  ama bunların hiç biri aslında bilgisayarın ana bileşenlerini üretecek teknolojiye sahip değildirler. Sadece kasa, klavye, fare, ekran gibi bilgisayarın ikinci dereceden önemli olan ve performansına etki etmeyen donanımları üretirler. Bilgisayarın asıl kısmı olan ana sistem bileşenleri;

1) Anakart 2) İşlemci 3) Hard disk 4) Ekran Kartı ve 5) RAM (Ana Bellek)’dir.

Bilgisayarınızın hızını ve performansını dolayısıyla fiyatını büyük ölçüde bu 5 sistem bileşeni belirler. Farklı kullanım amaçlarına göre farklı çalışma frekanslarında, farklı hız ve kapasitede ve daha birçok farklı teknik özelliklere sahip olarak üretilmesi bu sistem bileşenlerinin çok çeşitli olmasına farklı fiyat ve farklı performans seçenekleri ortaya çıkarmaktadır. Bilgisayar toplamak denilince çoğu kişinin aklına ikinci el kullanılmış bir bilgisayar satın almak gelir. Fakat sanılanın aksine bütün bilgisayarlar aslında toplamadır. Bilgisayar toplamak demek işte bu sistem bileşenlerinin neler olacağını belirlemek demektir aslında. Marka bilgisayar aldığınızda bu işlemi sizin yerinize gerçekleştirilmiştir. Ayrıca marka garantisi ve servis hizmet olanakları bilgisayarın fiyatını yaklaşık 1,5 katına çıkarabilir. Unutulmamalıdır ki toplanarak satın alınan bilgisayarın tüm parçaları zaten parça garantilidir. Yani arızalanan parça satın alınan firmaya gönderildiğinde 30 iş günü içerisinde giderilemeyecek bir sorun ise büyük ihtimalle yenisi ile değiştirilir. Bilgisayar satın alınırken öncelikle bilgisayarın hangi amaçla kullanılacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Bilgisayarı kendiniz toplamak isterseniz internetten OEM bilgisayar pazarlayan firmalardan yararlana bilirsiniz. Tabi bunun için mutlaka bilgisayar donanımı hakkında güncel bilgisi olan birinden yardım almalısınız. Bilgisayar satın almak için bir bilgisayar firmasının sitesine baktığınızda OEM RAM, OEM EKRANKARTI OEM SESKARTI OEM CD-RW gibi ifadeler görürsünüz.

OEM Nedir?

OEM kelimesinin anlamı kullanıcılara öyle empoze edilmiştir ki, OEM deyince büyük bir kesimin aklına hemen markasız ve kalitesiz ürün gelir. Hâlbuki işin aslı farklıdır. Birincisi, OEM RAM, OEM EKRANKARTI gibi ifadelerin yanlış olduğunu belirtmeliyim. İkincisi, bir ürün kalitesiz veya markasız denecekse No-Name adsız, isimsiz gibi ifadeler kullanılmalıdır. OEM Değil. OEM, Orijinal Equipment Manufacturer, yani  “orijinal donanım üreticisi” anlamındadır. Bilgisayar ürünleri kutulu satılır. Bu ürünlere BOX (Kutulu) ürün denir. Toplu halde parça alımı yapan sistem entegratörleri, ürünleri kutulu almazlar. Çünkü kutu, hacmi artırıp sevkiyat masraflarını yükseltir ve sistem entegratörleri için bu kutular manasızdır. Dolayısı ile kutusuz halde alırlar. Genelde yanında ufak bir kitapçık ile verilir ürün. Bu ürünün kutulu versiyonunda hiçbir farkı yoktur. İşte bu kutusuz ürünlere OEM ürün adı verilir. Hiç bir şekilde kalite göstergesi değildir. Örneğin, CD yazıcılarda OEM ifadesine çok rastlarız. LG BOX CD-RW ve LG OEM CD-RW gibi. Peki, fark nedir? Kalite olarak ürünlerin farkı yoktur. BOX olan versiyonda hoş bir kutu içerisinde ekstra boş CD’ler, kitapçıklar verilirken, OEM versiyondaki ürünü jelâtin içinde ve bir CD ile verilir. (2008 Hakan ESER)

Comment

*